söz ve davranışların güzelliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Öğretmenimiz bugün sordu. Söz ve davranışların güzelliği hakkında ne düşünüyorsunuz ve bunu ne kadar uyguluyorsunuz. Bende bu nedenle bu yazıyı yazmaya karar verdim. İnsan ilişkilerinde sözler ve davranışlar önemli yer tutar. Söz ve davranışların güzel olması ikili ilişkilerimizi rayına sokarak güzelleştirir. Bu nedenle biriyle iletişim kurarken bu iki faktöre dikkat etmeliyiz.

Sözlerimiz nasıl olmalı?

Biriyle iletişim kurarken kullandığımız sözler kibar ve güzel olmalıdır. Söyleyeceğimiz her sözün karşı tarafı etkileyeceğini akıldan çıkarmadan onu kırmayacak şekilde söylemeliyiz. Bazen arkadaşlarımız hatalar yapar ve onları uyarmak ilk olarak biz dostlarına düşer. Bu uyarıyı yaparken ne kadar güzel sözler söyleyebiliyoruz ortaya çıkar. Karşımızdaki insanı kırmadan, üzmeden yanlışını anlatmak bir sanattır. Sözlerimizle arkadaşlığımızı koruyarak onu uyarabiliriz.

Davranışlarımız nasıl güzel olabilir?

Elbetteki bizim davranışlarımız bizi ilgilendirir. Lakin bizim hal ve hareketlerimiz bize çok normal gelse de bir başkası için hoş karşılanmayabilir. Davranışların güzelliği ancak bir başkası tarafından takdir ediliyorsa yada kabul görüyorsa ancak o zaman ortaya çıkar. Örneğin bir davranış düşünelim. Bu Ayşe arkadaşımızın takdirini kazansa da Mehmet arkadaşımıza bu şekilde davranmamamız gerekir. Çünkü bu davranış Mehmet’in hoşuna gitmeyebilir. Davranış buradan da anlaşılacağı gibi kişilere göre farklı şekilde güzeldir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.