Sözünde durmak konulu hikaye

Sözünde durmak konulu hikaye yazımızı bu sayfada bulabilirsiniz. Alinin Kemal ile aralarında geçen bu olayda sözünde durmak kavramının önemini öğrenmiş olacağız. İlk olarak hikayemizin başlığını ve içeriğini tespit edelim.

Aliyi Yıkan Ayrılık

Ali ve Kemal çok yakın iki arkadaşlarmış. Aralarından su sızmayan bu ikili birbirlerine o kadar düşkünlermiş ki vakitlerinin çoğunu birlikte geçirirlermiş. Öyle ki yaşadıkları köyde onların bu arkadaşlığı dillere destan olmuş. Bu ikili sürekli beraber oynar ve gezermiş.

Günlerden bir gün Ali Kemal’e yarın gelemeyeceğini ancak ona söz verdiği gibi en güzel misketlerini vereceğini söylemiş. Kemal neden gelemeyeceğini merakla sormuş. Ali: Babamla birlikte yarın tarlaya gideceğiz. Çalışmam gerek o yüzden gelemeyeceğim demiş. Kemal olsun madem daha sonra görüşürüz o zaman getirirsin misketleri demiş.

Ali ise söz verdim ben sana. O misketleri şimdi gider alır gelirim sen burda bekle şimdi geliyorum diyerek fırlamış Kemalin yanından. Dediği gibi kısa sürede misketleri alıp gelmiş Ali. Kemal ona neden bu kadar acele ettiğini sormuş daha sonrada verebilirdin bu acele neyin nesi demiş.

Ali ise bir söz verdiğinde tutmalısın Kemal. Eğer tutmazsan en yakın arkadaşlarının bile güvenini kaybedersin. Bu nedenle verdiğin sözü hep yerine getirmelisin demiş.

Kemal’de böylece söz vermenin önemini iyice anlamış.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.