Stresle başa çıkma yolları

Bugünkü yazımızda sizlere stresle başa çıkma yollarından bahsedeceğiz. Stres insan hayatını olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Son yıllarda çok sık dile gelen stres bütün hastalıkların anası konumundadır. Öyle ki kontrol altına alınmadığı zaman kişiyi ölüme kadar sürükleyebilmektedir.

Stres yaratan ortamlar kişinin hayatında bellidir öncelikle bunları ortadan kaldırmalı yada değiştirmelidir. Örneğin ev hayatı, iş hayatı, okul hayatı gibi. İş hayatında büyük gerginlik yaşayan biri işleri bitiremediği zamanlarda çok gerilmekte stres olmaktadır. Böyle bir ortamda çalışmaya devam etmek yerine önce işverenle konuşmalı olmuyorsa işinden vazgeçmeli yada işyerini değiştirmelidir.

Strese maruz kalmamak için her gün düzenli spor yapılmalıdır. Özellikle yapılan yürüyüşler kişinin stresini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Dengeli beslenmekte çok önemlidir. Sebze, meyve bol bol tüketilmeli, beyaz ve kırmızı et, protein, karbonhidrat ve vitaminlerden gerektiği kadar alınmalıdır.

Günde en az iki litre su içilmelidir. Çay ,kahve gibi kafein içeren içecekler uzak durmalı bunun yerine doğal meyve suları yada kalsiyum içeren süt, ayran içilmelidir.

Stresle başa çıkabilmenin bir diğer yolu da stresli anlarda mümkünse ılık bir duş alınmalı yada en azından elleri ve yüzümüzü yıkamakta çok iyi gelecektir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.