Su içine yılan bile dokunmaz atasözünün çıkış hikayesi

Su içine yılan bile dokunmaz atasözü nasıl ortaya çıktı bu atasözünün çıkış hikayesi nedir kısaca inceleyelim. Geçmişten günümüze sıklıkla kullanılan su içene yılan bile dokunmaz atasözü efsanelere göre ormandaki bir yılan ile tavşan arasında geçen olayla ortaya çıkmış.

Bildiğiniz gibi iki ezeli düşman olan bu hayvanlardan tavşan av yılan ise avcı konumundadır. Eski rivayetlere göre hayvanlar birbirlerinin dillerinden anlayıp onların ne dediklerini algılayabilmektedirler. Söz konusu tavşan bir gün ormandaki su birikintisinden su içerken onu gören yılan ona sinsice sokulur. Tavşanın su içmesini izler ve o suyunu içtikten sonra birden ona saldırır.

Ancak uyanık tavşan hızlı bir hamle ile onun elinden kurtulur. Yılan bu duruma çok şaşırır. Nasıl olurda elimden kaçırırım anlamış değilim diye söylenmeye başlar. Tavşan onunla dalga geçmeye başlar. Bende seni uyanık biri sanırdım. Arkamda dikileceğine beni yakalasana.

Yılan ise ona gülümseyerek su içmek her canlının ihtiyacıdır. Tüm canlılar su içersen zayıf ve korunmasız bir durumdadır. Böyle bir durumdan ben bile istifade etmem der. Tavşan yılan her ne kadar düşmanı olsa da onun bu sözüne hak verir.

İnsanlar ise bu olaya birçok kez şahit oldukları için su içene yılan bile dokunmaz sözünü sıklıkla kullanırlar. Atasözündeki amaç herhangi zaafiyet karşısında ondan istifade etmenin doğru olmadığı konusunda mesaj vermektir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.