Su neden üst tarafından donar bu durumun canlılar açısından önemi nelerdir kısaca yazınız

Su canlılığın devamı için en önemli elementlerden biridir. Doğada sıvı halde bulunan su sıcaklık değişimlerine bağlı olarak katı yada gaz haline geçebilir. Kışın havaların soğuk olduğu dönemlerde su kaynaklarının donduğunu ve katı hale geçtiğini görürüz.

Ancak onu donma olayında diğer tüm sıvılardan ayıran önemli bir özelliği vardır ki oda suyun üstten donmasıdır. Neden tüm sıvılar dipten donarken su üstten donmaktadır? Suyun üst tabakası soğuk hava ile ilk temas eden noktadır. Bu nedenle suyun yüzeyi en çabuk şekilde soğur yada ısınır. Bu nedenle su yüzeyden donma yapar.

donma

Deniz suları ancak çok soğuk yerlerde donarlar

Su kaynakları içinde yaşayan binlerce tür canlı bulunmaktadır. Suyun yüzeyden katı hale geçmesi onlar için hayati önem taşımaktadır. Çünkü suyun yüzeyi buzla kaplansa bile su altında yaşam aynı şekilde devam etmektedir. Aksini düşünecek olursak aşağıdan donmaya başlasaydı tüm canlılar su yüzeyine doğru hareket etmek zorunda kalacaklardı. Örneğin yengeçleri ele alalım. Onlar zeminde yaşadıkları için donarak ölürler ve dünyadaki yengeç türleri kısa bir sürede yok olurdu.

Su yaratıcının büyük bir etkisiyle farklı kılınmıştır. Bu sayede sadece yüzeyden donan tek sıvı maddedir. Böylece yaşamsal faaliyetler su içinde devam edebilmektedir.

(3) Yorum

  1. Gerçekten ilginç bir konu.. Suyun yüzeyden donması suda yaşayan canlılar için hayati önem taşıyor. Suyun diğer sıvıların aksine yüzeyden donduğunu yeni öğrendik.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.