Su ve enerji kaynakları için kompozisyon

Dünyamızdaki iki önemli kaynak olan su ve enerji dengeli ve düzenli kullanılmalıdır. Ayrıca bu iki kaynağın korunması ve gelecek nesillerede kalması için bir takım çalışmalar yapılması gerekir. Su kaynakları canlılığın devamı için olmazsa olmazlardan iken enerji kaynakları ise sınırlı sayıda yada üretilmesi oldukça zahmetli kaynaklardır. Enerji kaynakları denilince akla ilk olarak elektrik ve petrol gelmektedir. Elektrik nükleer santrallerde ve barajlarda elde edilirken petrol ise yeraltı rezervlerinden çıkarılmaktadır.

Günümüzde var olan petrol kaynakları dünyamızın ihtiyaçlarını ancak 40 sene daha karşılayabilecek durumda. Tabi bu bizim bildiğimiz ve kullandığımız petrol kaynakları. Bu nedenle alternatif enerji kaynakları üretene kadar petrolü dikkatli ve tutumlu kullanmalıyız. Çünkü günümüzde kullandığımız birçok ürün petrol ürünlerinden elde edilmektedir. Örneğin kullandığımız naylon poşetler petrol ürünüdür.

Su kaynaklarının korunması gelecek nesillerin sağlıklı bir yaşam sürmeli için oldukça önemlidir. Sonuçta canlıların tümü suya muhtaç bir şekilde yaratılmıştır. Günümüzde atık maddeler, asit yağmurları gibi unsurlar su kaynaklarımızı kirletmektedir. Su kaynaklarını esas kirleten ise bizleriz. Bu nedenle doğaya ve çevreye duyarlı olmalı su ve enerji kaynaklarını dikkatli kullanmalıyız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.