sümerler yazıyı neden bulmuşlardır?

Bildiğiniz gibi Sümerler tarihte yazıyı ilk kullanan uygarlıktır ve insanlığa büyük hizmet yapmışlardır. Peki Sümerler yazıyı neden bulmuşlardır ve onları yazıyı bulmaya iten şey nedir? Eski insanlar taşlar ve kayalar üzerine yaptıkları resimler, işaretleşme ve çıkardıkları sesler ile iletişim kuruyorlardı. Ancak bu iletişimin çok güç olmasına neden oluyordu. Sümerler yazıyı niçin bulmuşlardır?

Ayrıca yapılan eserler ve kayda geçmesi gereken bilgiler hiçbir şekilde arşivlenemiyordu. Duvarlara resimler yaparak olayları anlatmak ve bilgi vermek oldukça zahmetli ve meşakkatli bir işti. Bu nedenle Sümerler yeni bir iletişim aracı geliştirmek için arayış içine girdi. Çünkü yazının bulunması artık bir ihtiyaçtı, gereksinimdi.

Yazı niçin bulundu?

Sonuç olarak insanlar iletişim kurabilmek ve bilgileri aktarmak için yazıyı keşfettiler. Artık anlatmak istediklerini yazarak gelecek nesillere bırakırken birbirleriylede iletişim kurmaları hiç zor olmadı.

Ayrıca Sümerler tarihte kesirleri kullanan ilk uygarlıktır. Bu yazımızda sümerler yazıyı neden bulmuşlardır konusunu inceledik umarım işinize yarar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.