Sünger nedir ne işe yarar yeryüzüne nasıl çıkarılır?

Bugünkü yazımızda çok basitmiş gibi gözüken aslında çoğumuzun gerçek anlamda bilmediği süngerin ne olduğunu nereden çıkartıldığını ve ne işe yaradığını öğrenelim.

Sünger aslında bir hayvan türüdür. Ama ayrımı öylesine zor bir hayvandır ki bitkimsi hayvan yada hayvan bitki türü olarak da adlandırılmıştır. Sünger çok hücreli hayvanlar arasında en ilkel yapıda olanıdır. Tüm hayvanlarda bulunan ağız, sindirim sistemi, kalp, kas gibi herhangi bir organı oluşmamıştır. Süngerin uzun yıllardan beri var olduğu bilinmektedir. Tatlı suda ve denizlerde 7500 metreden fazla derinliklerde bile yaşadıkları bilinmektedir ve 5000 den fazla türü bulunmaktadır.Genellikle çeşitli renk ve boylardan oluşmaktadır. Günümüzde en önemli kullanım alanı ilaç endüstrisindedir. Birkaç çeşidini sayacak olursak. Kaba süngeri, Türk banyo süngeri, Melat ile mandaba süngeri, Parmaklı sünger, Türk fincan ve fil kulağı süngerleridir.

sngr

Kaba Sünger: Cilt ve makyaj temizliklerinde kullanılır.
Türk banyo süngeri: Vücut temizliğini yaptığımız banyolarımızda bulundurduğumuz süngerdir.
Melat ile Mandaba süngeri: Mutfak yüzeyleri ve bulaşık yıkamakta kullandığımız süngerdir.
Parmaklı sünger: Evde kapalı alanlarda duman ve kokuyu emer.
Türk fincan ve fil kulağı süngeri: Genellikle ameliyatlarda kan emici olarak kullanılır.Filtre amaçlı kullanıldığı da olur.

Süngerler denize dalarak çeşitli araçlarla dibi tarayarak ya da ucu çatallı sırıklar kullanılarak çıkarılır. En değerli süngerler kıyıdan 80-130 km kadar açıkta 18-36 metre kadar derinlikte bulunmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.