Sürtünme Kuvvetinin Az Veya Çok Olmasının Gerekli Olduğu Yerler

Sürtünme kuvvetinden günlük hayatta birçok alanda faydalanırız. Sürtünme kuvvetinin az olması gereken yerlerden biri ise buz pateni alanlarıdır. Burada yüzey oldukça pürüzsüz ve düz bir şekilde yapılmıştır ki sürtünme en az seviyeye indirilsin ve kayma rahatlıkla yapılabilisin.

Ayrıca buz pateni yapan sanatçının giydiği ayakkabıların yerle temas yüzeyi de çok ince ve pürüzsüzdür.Bunun nedeni yerle temasın en aza indirilerek sürtünmenin azaltılması ve kaymanın kolay olmasını sağlamaktır.

Sürtünme kuvvetinin fazla olarak kullanıldığı alanlar ise arazi araçlarıdır. Yada dozerler. Bunların tekerleri oldukça geniş, büyük ve tırtıklıdır. Bunun nedeni bu araçların zorlu arazi koşullarında çalışmasından dolayı yere sürtünmesini yükselterek araziye yapışmasını sağlamaktır. Bu sayede bu araçlar zorlu arazi koşullarında çalışabilmektedir.

Bazı durumlarda sürtünme kuvvetinin çok olması istenirken bazı durumlarda da mümkün olduğunda az sürtünme olması istenir.

Örnek vererek olursak makine parçalarının (dişliler, çarklar), ve araba motorlarının içerisinde olan sürtünmenin az olması gerekir. Çünkü parçalar birbirine sürterse aşınırlar ve çabuk bozulurlar. Bu nedenle makine parçaları arasındaki sürtünmenin azalması için yağlama yapılır.

(6) Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.