Sürtünme kuvvetinin günlük hayattaki etkileri nelerdir?

Sürtünme günlük hayatta sıkça yaşadığımız aslında hiçte farkında olmadığımız bir fizik konusudur. Günlük hayatımızda o kadar çok etkiye sahiptir ki bu konuya göz attığınızda çok şaşıracaksınız. İlk olarak sürtünme nedir bunu öğrenelim.

Sürtünme: Aynı yada farklı maddelerin birbirine ters bir şekilde temas ettikleri noktada uygulanan kuvvet ile ortaya çıkan durumdur.  Hatta bu konuyu şurada işlemiştik. Sürtünme nedir?

Sürtünmeyi öğrendiğimize göre günlük hayattaki etkilerine artık değinebiliriz. Bu olay bizler için zararlı bir durum gibi görülebilir. Çünkü bir işi yapmak için daha fazla güç harcamak zorunda kalabilir. Oysaki bizim yararımıza olan bir çok durumda ortaya çıkmaktadır. Neler mi öğrenelim.

 1. Sürtünme olayı sayesinde yürüyerek gezebildiğimizi biliyorsunuzdur. Bu sürtünme bizi yerde kaymadan iyi bir şekilde hareket etmemizi sağlıyor. Eğer olmasaydı bir buz pistinde kayar gibi hareket etmek zorunda kalırdık. Çok komik bir durum doğrusu.
 2. Hareket eden cisimlerin durmasını ve yavaşlatılmasını sağlayan sürtünme kuvvetidir. Öyle ki arabalar hareket halindeyken tekerlerin fren yapması ile bu durum gerçekleşir. Araç önce yavaşlar sonra durur. Aksi halde tam gaz kaza yapabilirdik.
 3. Sürtünme sayesinde yüzeyler arasında ısınma oluşur. Hatta kampa giden öğrencilerin sopaları birbirine sürterek ateş yaktıklarını filmlerden görmüşsünüzdür. Bunun gibi birçok alanda kullanılmaktadır.
 4. Bu kuvvet yüzeylerin aşınmasını da sağlar. Mesela bir ağaçtan elde edilen kereste ile hemen mobilya yapamayız. Çünkü çok pürüzlü bir yüzeye sahiptir. Sürtünme sayesinde bu pürüz giderilip süper bir masa yapılabilir.

Bu maddeler ile eğlenceli bir şekilde anlatımlar yaptık. Hayatımızda nerede nasıl kullanıyoruz örnekler ile inceleyelim.

Sürtünme Kuvvetinin Kullanım Alanlarına Örnekler

1.Kışın karlı ve buzlu günlerde tabanı kalın ve tırtıklı ayakkabıları tercih ederiz. Hatta araçlarımızın yaz lastiklerini çıkarır ve kışlık lastiklerini takarız.
2.Makinalarda, arabalarda hatta bisikletlerde bile dişliler yer alır. Bunları yağlarız neden mi?
3.Araçların balata kısımları sıkça değiştirilir. Burada amaç iyi bir sürtünme elde etmektir.
4.Yollara ve kaldırımlara soğuk kış günlerinde belediyeler kum dökerler. Amaç sürtünmeyi artırmak.
5.Araba yıkamak hepimizin yaptığı bir durum. Fırçayı kullanırken sürtünmeden yararlanırız. Yani aşınma sağlarız.

1.Ayakkabı seçimi ve Çanta, bavul, buzdolabı, elektrik süpürgesi gibi araçlara tekerlek takarız.Böylece sürtünmeyi azaltarak kolay hareket etmelerini sağlarız.
2.Sürtünmeyi azaltmak için dişlileri yağlarız ve daha iyi bir çalışma elde edilir.
3.Araçlarda sürtünme ile durma işlemini yapıyoruz. Buda arabalardaki balata ile sağlanır. Bu balataları sıkça değiştirip sürtünmeyi arttırmayı hedefleriz.
4.Kar yağdığında kaldırımlara tuz ve kum atılarak insanlar için sürtünmeli bir alan elde edilir. Böylece düşmelerin ve kazaların engellenmesi sağlanır.
5.Fırçayı her sürdüğümüzde arabanın üzerindeki kirler sürtünmenin aşındırıcı etkisi ile araçtan ayrılır. Böylece temiz bir araç elde ederiz.

(3) Yorum

 1. Sürtünme kuvveti hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Her alanda ister istemez ondan yararlanıyoruz. Bir yüzeyi düzeltmek için zımpara yaparken, araçlarımızla fren yaparken sürtünmeden yararlanıyoruz.

  Sürtünme olmasaydı zaten yürümemiz bile mümkün olmazdı. Yerler kaygan olur ve ayakta duramazdık. Çokta komik ve acınası bir durum olurdu.

 2. Gerçekten de yerde yürüyememek sürekli düşmek komik olurdu. Buz pateni yapan insanlar gibi kayar dururduk. Seninde dediğin gibi kış aylarında kar ayakkabıları giyerek veya kışlık lastik takarak sürtünmeden yararlanıyoruz. Böylece durma mesafesini sağlıyoruz.

 3. Sürtünme olmasaydı çok daha zor bir yaşam bizi beklerdi. Parlak ve pürüzsüz bir yüzey elde edemediğimiz için hayatımız kalitesiz hal alırdı. Zımparalanarak elde edilen pürüzsüz masalar yerini çirkin hallerine bırakırdı.

  Araçların durması için farklı sistemler geliştirmek zorunda kalırdık. Bunlar hep bize engel olurdu.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.