Sürtünme kuvvetinin günlük yaşamdaki etkilerini örnekler

Sürtünme kuvvetinin günlük yaşamdaki etkilerini örnekler vererek kısaca açıklayınız. Öğretmenim bu şekilde bir ödev verdi. Ve bende başladım araştırmaya. Bulduğum sonuçlara göre sürtünme kuvveti günlük yaşamda birçok alanda etki yaratmaktadır.

Bu örnekler şu şekildedir;

Bir geminin su yüzeyinde hareket ederken sürtünmeye az miktarda maruz kalması için özel tekniklerle imal edildiğini öğrendim. Aynı zamanda gemilerin fren sistemleri sürtünmenin arttırılması esasına dayanmaktadır. Yada soğuk kış aylarında kar yağdığında botlarımızı giyeriz. Bu botların tabanları ise yoğun girinti ve çıkıntılar ile doludur. Bunun nedeni ise sürtünmeyi arttırmak ve yerde kaymanın engellemekmiş.

Bir başka sürtünme örneği ise araba lastiklerinde görülebilir. Kış lastikleri yaz lastiklerine göre daha derin dişlere sahip olup yüzeyi tırtıklıdır. Bunun nedeni karlı ve buzlu zeminlerde sürtünmenin arttırılmasını sağlayarak aracın daha kolay durmasını sağlamakmış.

Son olarak kapı kilitlerinde ve anahtarlar açtığımız yerlerde sürtünmeyi azaltmak için yağlama yaptığımızı öğrendim. Kaygan bir zemin elde edilerek sürtünmenin azaltıldığını gördüm.

Sürtünme nedir?

İki yüzey arasında birbirine zıt yönde uygulanan kuvvete sürtünme kuvveti denir. Su yüzeyinde bu su direnci, hava gibi ortamlarda ise hava direnci olarak bilinir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.