Sütçü imam kimdir Sütçü imamın hayatı

Bu yazımızda kurtuluş harekatını ilk başlatan kişi olarak bilinen Sütçü İmamın hayatı hakkında bilgiler vereceğiz.
Sütçü İmam 1878 tarihinde doğmuştur. Üç kız ve bir de erkek çocuğu vardır.

31 Ekim 1919 yılında düşmana karşı ilk kurşunu sıkan Sütçü İmam Kahramanmaraş’ta kurtuluş harekatını başlatan kişidir. 31 Ekim 1919 cuma günü akşamına kadar, Fransızlarla beraber gruplar halinde şehri dolaşmakta olan Ermeniler Türk halkına hakaretler ve küfürlerle birlikte kötü davranışlarda bulundular.

Akşam vakti, havanın kararmasıyla birlikte olayların sakinleşmesi beklenirken, Uzun oluk hamamından çıkmış olan 3 kadın ve bohçalarını taşımakta olan bir erkek çocuğunu gören Fransız-Ermeni devriyesinden bir asker Burası artık Türk memleketi değildir. Fransız müstemlekesinde peçe ile gezilmez diyerek kadınların peçesini zorla açmak istedi.

indir

Kadınlar çaresizce yakınlarda bulunan kahveden yardım istemiştir. Olaya ilk müdahale eden kişi Çakmakçı Sait dir. Askerlerin açmış olduğu ateş sonucunda ağır şekilde yaralanmıştır. Üzerinde silah bulunan Sütçü İmam bir askeri öldürmüş diğer askeride yaralamıştır.

Bu olay sonrasında çakmakçı Sait ve yaralanan asker ölmüştür. Bu yaşanan olayın intikamını almak isteyen Ermeniler Sütçü İmam’ın dayısının oğlu Tiyekli oğlu Kadir e önce işkence edip sonrada boğazını keserek öldürmüşlerdir.

Düşmanın Maraş’ tan kovulmasından sonra, harpteki fedakarlıklarına ödül olarak Belediyeye odacı olarak alınmıştır. Buradaki görevi sırasında yandaki kalenin top atımı sırasında erken ateşlenmesi sonucu yaralanmıştır. Hastahaneye kaldırılmasına rağmen bu olaydan 2 gün sonra 25 Kasım 1922 yılında vefat etmiştir. Cenazesi Çınarlı Cami mezarlığına defnedilmiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.