Süveyş ve Panama kanallarının açılmasının ticaret ve ulaşımdaki etkileri

SÜVEYŞ KANALI : Akdeniz ile Kızıldeniz’i birbirine bağlayan yapay olarak sonradan yapılmış su yoludur. Sina Yarım adası nın batısında yer almaktadır.

163 kilometre uzunluğunda ve en dar yeri bile 300 metre genişliğindedir. Kanal Afrika çevresinde dolaşmaya gerek kalmadan Asya ile Avrupa arasında deniz taşımacılığı yapılmasını sağlamaktadır.

Süveyş Kanalı’nın açılmasında Osmanlı İmparatorluğu’nun da büyük önemi bulunmaktadır. Süveyş kanalının derinliği yaklaşık olarak 11-12 m’dir. Su kesimi 10,36 m’den fazla olan gemiler Süveyş kanalından geçemez.

Bu kanalı kullanan gemiler Afrika kıtasının etrafını dolaşmadığından dolayı yaklaşık olarak 6000 km daha az mesafe kat ederler. Bu da ticaret gemileri için oldukça önemli bir rakamdır.

b_mesafe_suveys

Dünyada kapakları bulunmayan en uzun kanaldır. Diğer kanallarla karşılaştırıldığında kaza oranı oldukça düşüktür. Gece ve gündüz geçiş yapılabilme imkanına sahiptir.

PANAMA KANALI : Orta Amerika’nın en güney ülkesi Panama topraklarında yer almaktadır. Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusu birbirine bağlayan sonradan yapılmış olan bir su yoludur.

Kanalın yapımı, tarihin en büyük ve en zor mühendislik projelerinden biridir ve 77 Km uzunluğundadır. Gemicilik alanındaki etkileri ise, Güney Amerika kıtasının güney ucu olan Horn Burnu’ndan dolaşmayı ortadan kaldırmış olması nedeniyle oldukça önemlidir.

panama-canal0

Panama kanalının önemini şu örnekle anlatabiliriz. New York’tan San Francisco’ya hareket eden bir geminin, Panama kanalını kullanarak 9.500 km yol yaparak San Fransiscoya ulaşabilir. Horn Burnu’nun dolaşarak yapacağı km ise 22.500 km dir. Bu yüzden bu rakamlar Gemiler için önemli boyutlarda rakamlardır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.