suyun cinsi kaldırma kuvvetine etki eder mi?

Öğretmenimiz sordu suyun cinsi kaldırma kuvvetine etki eder mi? Evet gerçektende suyun cinsi kaldırma kuvvetine etki eder. Dünya üzerindeki su türleri tuzlu ve tatlı su olmak üzere ikiye ayrılır. Tatlı suyun ve tuzlu suyun kaldırma kuvvetleri farklıdır. Bunu kendiniz evde yapacağınız testlerle de uygulamalı olarak görebilirsiniz.

Tuzlu su tatlı suya göre daha iyi kaldırma kuvveti uygular. Örneği 500 tonluk bir gemi tatlı suda daha fazla batarak yol alırken bu geminin gövdesi tuzlu suda daha az suya batar. Hatta insanlar bile yüzmek istediklerinde tatlı su olan akarsularda yüzmekte zorlanırlar. Bunun nedeni tatlı suyun kaldırma kuvvetinin az olmasındandır.

Deniz suyunda yüzmek daha kolaydır. Tuzlu suyun kaldırma kuvveti daha iyi olduğu için insan su yüzeyinde daha rahat durabilir. Ayrıca suyun kaldırma kuvveti suyun miktarı ile doğru orantılıdır.

Evde suyun kaldırma kuvveti testi nasıl yapılır?

Evde bu testi yapmak için içi derin bir tencere yada küveti kullanabilirsiniz. Tek sorun tuzlu suyu nasıl temin edeceğiniz. Burada yapılması gereken küvete su doldurduktan sonra içerisine tuz eklemek ve suyu karıştırmaktır. Herhangi bir maket gemi yada plastik topu kullanabiliriz.

Küveti tatlı su ile doldurduktan sonra topu suyun içerisine bırakın ve ne kadar battığını gözlemleyin. Daha sonra topu alın ve küvete bol miktarda tuz ekleyip karıştırın. Topu yeniden suya bırakın göreceksiniz ki top suya daha az batacaktır. Bu gözlemden de şu sonuç ortaya çıkar.

Tuzlu su cisimleri tatlı sudan daha iyi kaldırır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.