Suyun katı halde iken yoğunluğunun küçük olmasının sudaki canlılar için önemi

Doğada sıvı halde bulunan su donarak katı hale geçmektedir. Bu hale geçtiğinde ise yoğunluğu moleküler boşlukların artması nedeniyle azalmaktadır. Sıvı halinde taneciklerin yapısının yakın olması onun daha yoğun olmasını sağlar. Bu durum sudaki canlılar ve yeryüzünde yaşayan varlıklar için oldukça önemlidir.

Normalde bir kap yada şişeye sığabilen su katı hale geçtiğinde hacmi artar ve bu kaplara sığmaz. Örneğin evlerimizde dolaplara koyduğumuz su donduğunda genleşerek hacmini arttırır ve kabının dışına taşabilir. Hacmin genişlemesi suyun moleküler boşluklarının arasındaki uzaklığı genişletir. Bu durumda yoğunluk düşer.

Bu durum doğadaki canlılar için hayati öneme sahiptir. Çünkü hacmi genişlemese su yüzeyinden donmaz ve dipten donardı. Buda suda yaşayan tüm canlılar için ölüm demekti. Suda yaşayan canlılar alt kısımlarda hayatlarını devam ettirebilmektedir. Suyun donan üst tabakası 0 derecede donmuş iken buzun altındaki +4 derecelik su canlıların yaşamlarını devam ettirmesini sağlar.

Yoğunluğu küçük olan bir maddenin ağırlığı da azdır. Sıvı su donduğunda çok daha hafif bir hal alır. Ayrıca suyun etki alanları yoğunluğunla doğru orantılıdır.

1 Yorum

  1. Valla sonuçta su canlılar için hayati öneme sahip. Doğrudan veya dolaylı olarak su bir şekilde canlılara fayda sağlıyor.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.