Suyun petrole oranla daha önemli olmasının nedenleri

Bu günkü konumuz Petrolün mü yoksa suyun mu insanlar için daha önemli olduğuna bakalım.Günümüz itibariye petrol fiyatları ortada. Su ile kıyaslanması mümkün bile değil. Fakat ilerleyen yıllar neler getirir bunu hep birlikte göreceğiz. Çünkü petrol olmadan yaşayabiliriz fakat su olmadan kaç gün yaşarız bunu biraz düşünelim.

Hepimizin de bildiği gibi dünyanın %71’i sularla ve %29’u da kara ile kaplıdır. Bu su oranları büyük gibi gözükse de aslında bu rakamların %96 sını tuzlu su oluşturur. Bu da demek oluyor ki dünyada ki içme suyu kaynakları yeterli oranlarda değil. Şu an için dünya da bazı bölgeler hariç (Afrika gibi) su sıkıntısının olduğu pek söylenemez. Fakat sıkıntı olmaması hiç bir zaman olmayacak anlamına gelmez.

İklim koşulları nedeniyle dünyamız küresel ısınmanın etkisinde. Bunun sonucunda buzullarda büyük erimeler meydana geliyor fakat bu durum bizim içme suyumuzun arttığı anlamına gelmiyor. Çünkü Buzullar eriyip denizlere yani tuzlu sulara karışıp gidiyor. Her geçen gün denizlerin seviyeleri artmakta. Her geçen yıl yıllık yağmur oranları düşüyor. Akarsularımız, göllerimizin suyu git gide azalmakta.Şu an bu durumu değiştirmek için elimizden bir şey gelmez.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.