Takım ruhu ile ilgili kompozisyon

Bu yazımızda sizlere takım ruhu konulu kompozisyon yazımızı paylaşacağız. Takım olmak ekip kurmak kişilerin bir araya gelerek yapmış oldukları ortak çalışma iş ve davranışların tümüne denir. Takım ruhu kazanan kişilerin ekipten birine zarar gelmesini istemez. Neye ihtiyacı varsa o an halletmek için canla başla çalışır. Takım ruhunda ben değil biz anlayışı hakimdir.

Takım ruhu özellikle maçlarda müsabakalarda görülmektedir. Örneğin futbol maçında takım ruhu kazanmış kişiler gruptan birine yanlış hareket yapılsa diğerleri de direk olaya girer ve arkadaşını savunurlar. Çünkü bireysellik ortadan kaybolmuş yerini nesnellik genelleme almıştır.

Bir başka örnek verecek olursak sınava hazırlanan öğrenciler takım ruhuyla birlikte çalışıp birlikte hareket edebilirler. Bu onlarında yararına olacak bir davranıştır. Birinin yapamadığı soruyu diğerleri yapmak için uğraşır ve bilgi alışverişi oluşur. Hal böyle olunca bilgi konusunda yardımlaşma ortaya çıkar. Ekip ruhuyla hareket eden öğrenciler birinin anlamadığı konu hakkında yardımcı olur bilgilendirmiş olurlar.

Takım ruhu kişilerin egoizmden kurtulmalarını sağlar. Bencillik ortadan kalkınca yardımlaşma merhamet duygusu ortaya çıkar. Bu da kişiler arası sevgi ve saygının güçlendirilmesine yardımcı olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.