Takımyıldızlar

Yıldızlar, çok sıcak gazlardan oluşan dev, parlak toplardır. Karanlık, Ay’sız, bulutsuz gecelerde gökyüzünde bin kadar yıldızı çıplak gözle görebiliriz. Ancak görebildiğimizden çok daha fazla yıldız bulunur. Bazı yıldızlar, çok büyük ve kolayca fark edilebilecek kadar parlaktır. Bazı yıldızlar ise dünyamıza yakın olduklarından çok daha parlak görünmektedir.

Binlerce yıl boyunca insanlar gökyüzündeki en parlak yıldızların oluşturduğu şekilleri insanlara, hayvanlara veya nesnelere benzetip gruplayarak adlandırmışlardır. Bu benzetmeler, günümüzde de yapılmaktadır ve gökyüzü gözlemlerini kolaylaştırır.

Yıldızlar gökyüzünde grup halinde bazı şekiller oluşturur. Buna takımyıldız denir.

Günümüzde, gece gökyüzü 88 alana bölünmüştür ve her birine bir takımyıldızın adı verilmiştir. Takımyıldızlarını oluşturan yıldızlar, birbirine çok uzaktadır. Birbirine yakın görünmelerinin nedeni ise aynı yönde yer almalarından kaynaklanır.

takımyıldız nedir

Görüş alanımızda yer alan yıldızlar gözlem zamanına  ve yerine bağlı olarak değişir. Dolayısıyla gözlemcinin konumu, yıldız yardımıyla belirlenebilir. Özellikle açık denizlerde ve ormanlık alanda yön bulmak için yıldızlar kullanılır.Bir başka örnek ise ayı takımyıldızının en parlak yıldızı, Kutup Yıldızı’dır ve bu yıldız kuzeyi gösterir.

Gök biliminin en zor konularından birisi de evrenin boyutlarının ve gök cisimlerinin birbirlerine olan uzaklıklarını belirlemektir.

Dünya ile Ay arasındaki uzaklığın hesaplanmasında Ay’a gönderilen lazer ışınlarının Dünya’ya geri dönmesi için geçen zaman esas alınmaktadır. Bu süre 2.6 ışık saniyedir. Dolayısıyla Ay’ın Dünya’dan uzaklığı 1.3 ışık saniyedir. Dünya ile gezegenler arasındaki mesafe de benzer yöntemle ölçülür. Bu yöntemlerle ölçüm yapıldığında Venüs, bize en yakın konumdayken uzaklığı 40 milyon kilometre bu da 2.2 ışık dakikasıdır. Mesafeler çok uzak olduğunda ışık yılı terimi kullanılır.

Işık yılı, ışığın bir yılda aldığı yol anlamına gelir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.