Tarihi yerleri gezdiğinizde neler hissedersiniz?

Öğretmenimiz Ayşe Hanım kızımıza tarihi mekan ve yerleri gezdiğinizde hangi duyguları yaşar ve hissedersiniz diye sormuş. Bizde bu sorunun cevabının bir çok öğrenciye gerekeceğini düşünerek duygularımızı yazdık.

Tarihi mekanlar insanların daha önce yaşadıkları, inşa ettikleri ve sosyal, kültürel anlamı olan yerlerdir. Bu mekanları gezip, gördüğümüz zaman onların hayatları hakkında fikirler edinebiliriz. Özellikle kültürel anlamda bağımız olan bir mekanı incelediğimizde içimizi bir garip duygular sarar.

Atalarımızın nasıl bir mücadele verdiklerini, neler kullandıklarını, neler giydiklerini görebiliriz. Onları sadece ders kitaplarından değil gezip görerek fikir edinebiliriz.

Tarihi mekanlar gezip görmek bizlerde merak duygusunu uyandırır.

Her ülkede çeşitli yerlerde bu tür mekanlar bulunur. Örneğin ülkemizde kapadokya, aspendos, kız kulesi, topkapı sarayı gibi birçok yer bulunmaktadır.

türkiyemiz etkinlikleri

Her birey çocuklarının geçmişini öğrenmeleri adına tarihi mekanları gezdirmeli, en azından internetten tanımalarını sağlamalıdır. Unutmayalım ki geçmişine sahip çıkmayan bir toplum geleceğini kaybetmeye mahkumdur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.