Tarihte Kesirleri İlk Kullanan Uygarlık Sümerler

Milattan önce 2100 yıllarında bile kesirleri kullanan Mezoptamya uygarlığı olan Sümerler Mısırlılara göre çok daha iyi bir matematik kavramına sahipti. Çok eski metinlerde bile gelişmiş hesap izlerinin bulunduğu Sümerler uygarlığı bildiğiniz gibi yazıyı keşfetmişti.

Sümerlere ait metinlerde 10’lu sistem üzerine 60’lı sistem eklendiği görülmüştür. 60’lı sistem Sümerler sayesinde günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Öyle ki günümüzde zaman birimi olan saat, dakika, saniye hep 60’ın katları olarak hesaplanmıştır. Diğer bir örnek ise 360 derece kavramıdır.

Yazı sayesinde gelişmiş bir matematiğe sahip olan Sümerler tarihte kesirleri ilk olarak kullanan uygarlıktır. Günümüzde kesirler birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Kesirler özellikle marketlerde sıkça kullanılmaktadır. Günlük hayatta kesirlerin kullanım alanları şöyle özetlenebilir;

Bir manava meyve almaya gittiğimizde 2,5 kilo elma almak istiyorum dersek burada kesir kullanmış oluruz. Yada bir marketin raflarında 1/2 lt süt vs… gibi örnekler verilebilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.