Tarımsal üretimde kullanılan bazı tahıl türlerinin sonbaharda ekilme nedenleri nelerdir?

Tarımsal üretimin yoğun olduğu bir ülkede yaşamaktayız. Özellikle tahıl ürünleri bakımından dünyadaki sayılı ülkelerden biriyiz. Tahıl ürünlerinin birçoğu sonbahar aylarında ekilerek yetiştirilir ve ürün elde edilmektedir. Bu ürünlerin ekimi sonbahar aylarında olsa bile yaz aylarında ancak ürün verebilecek hale gelirler.

Peki bu ürünlerin sonbahar aylarında ekim nedeni nedir? Çünkü sonbahar ayları ekim aylarıdır. Fidan yada tahıl ürünleri bu aylarda ekilerek toprakla tutunması sağlanır. Yağmur, nem ve güneş gibi tohumu bekleyen doğa olayları onun çimlenerek büyümesini sağlar.

Sonbahar aylarında ekilen tahıllar güneş ve yağmurla buluşarak çimlenir toprağa tutunurlar. Daha sonra bu bitkiler ilkbahar aylarındaki yağmurlar ile beslenerek büyürler ve ürün verecek hale gelirler. Yaz aylarında ise bu tahıl ürünleri biçer döver adı verilen makinelerle tarladan toplanarak kullanıma hazır hale getirilir.

Tarladan toplanan tahıl ürünleri un fabrikalarında öğütülerek un elde edilir. Daha sonra fırınlara gönderilerek insanlar için ekmek yapılır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.