Tatlı dil her kapıyı açan sihirli bir anahtardır kompozisyon

Bu yazımızda sizlere tatlı dil her kapıyı açan sihirli bir anahtardır konulu kompozisyon paylaşacağız. Yumuşak ve iyi niyetle söylenen bütün sözler karşımızdaki kişiyi memnun eder. Sert, kaba ve kırıcı olarak söylenen sözler ise tam tersine karşımızdakini çok fazla üzer. Bunun için her zaman için konu ne olursa olsun kendimizi ifade ederken , bir istekte bulunurken oldukça nazik ve kibar bir söylemle dile getirmeye çalışmalıyız.

Kibar ve gönül okşayıcı bir dil ile söylenmiş söz kişinin hoşuna gider ve memnun eder.Bir istekte bulunulmuşsa yerine getirmek için acele eder. Hatta arası bozuk olan iki kişi arasında bile gönlünü almak için söylenen bir kaç cümle bile kişiyi etkiler ve öfkesini yatıştırır. Örneğin; iki arkadaş okuldan ev gelirken yolda bir konuda tartışmaya başlar. Konu uzadıkça uzar, büyüdükçe büyür. Birbirilerine darılmış bir şekilde evlerine giderler. Ertesi gün okulda bir araya gelen bu arkadaştan biri diğerine dün için özür dilerim , sanırım kalbini kırdım hatalıyım demesi üzerine diğeri de sende beni affet bende sana karşı çok kaba davrandım bu kadar kırıcı sözler sarf etmemeliydim. Bende senden özür dilerim dileyerek birbirlerinin gönlü alırlar.

Sonuç olarak her zaman için hatalı olmasak da karşımızdakine söyleyeceğimiz güzel ve anlamlı sözler ikili arasındaki buzları eritmeye yeterli olacaktır. İlk adımı atan olmak her zaman daha iyidir.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.