tatlı su balıkları neden tuzlu suda yaşayamazlar?

Tatlı su balıkları tuzlu suda yaşayamadıkları gibi tuzlu su balıkları yani deniz balıkları da tatlı suda yaşayamazlar. Bunun nedenini araştırmaya başladım ve bulduğum bilgiler gerçekten de ilginçti. Tatlı su balıklarının vücutları belli bir tuz oranına toleranslıdır. Tatlı suda yaşayan balıkların solungaçlarında bulunan bir takım hücreler su vücuttaki tuzu tutarak tuz su dengesini sağlamaktadır. Normalde tatlı su balığı vücuduna giren su tuzu alıp dışarı çıkartır ve balık tuzsuzluktan bu kez ölürdü. Bu nedenle bu balıklara bu tarz bir yetenek verilmiştir.

Deniz balıklarında ise durum biraz daha farklı. Vücutlarında bolca tuz bulunan deniz balıkları sudan aldıkları tuzu böbrekleri ve solungaçları ile dışarı atabilmektedir. Fakat tatlı suya salındıklarında ise vücutlarında var olan tuzlar su ile dışarı çıkar. Çünkü onların tatlı su balıkları gibi tuzu tutma özellikleri yoktur. Hücrelerine su molekülleri dolunca deniz balığının hücreleri patlar ve canlı ölür.

balık

Balıklar ancak kendi sularında yaşayabilirler.


Olayı kısaca özetlemek gerekirse deniz balıkları tatlı suya atılırlarsa doku ve organları hücrelerine bolca su alır ve hücreleri patlayarak ölür. Bu nedenle deniz balıkları tatlı suda yaşayamaz. Tatlı su balıkları denize salınırlarsa hızla su kaybederler ve bu canlılarda susuzluktan ölür.

Bazı balık türleri vardır ki onlar hem tatlı suda hem tuzlu suda yaşarlar. Onlar özel bir metabolizmaya sahip olup her iki su türünde yaşamlarını sürdürebilirler. Fakat bu süre sınırlıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.