Tavukların kanatları var ama neden uçamazlar?

Tavuklar en çok tükketiğimiz ve yumurtasından faydalandığımız kanatlı bir kümes hayvanıdır. Kanatları olmasına rağmen tavukların uçamadıkları bir gerçektir. Nedenine gelecek olursak tavuklar kütlece oldukça büyük ve ağırdırlar. Bu nedenle onları taşıyacak bir kanat yapısı bulunmamaktadır. Tavuklardan kilolarca ağır olan kartal, akbaba gibi büyük kuşlar ise uçabilmektedir. Çünkü bu canlılar güçlü kanat yapıları ve kaslara sahiptirler. Kanatları onların kütlelerini rahatlıkla taşıyabilirler.

Tavuklar ise böylesine güçlü kanatlara ve kaslara sahip değildirler. Zaten kanatları küçük olduğu için uçamazlar. Ancak kısa mesafelerde uçabildikleri nadirende olsa görülür. Tehlike anında yada yüksek bir yerden uçarak ilerleyebilirler. Buda ancak kısa mesafeler için geçerlidir.

Tavuklarında kanatları var ama uçamazlar

Zaten tavuklar eğer uçabilseylerdi evcil hayvan olmaktan çıkarlardı. Uçup uzaklaşabilen hayvanlar olsalardı doğada özgürce yaşarlar ve evcil hayvan olmazlardı. Bu kez onların ne etinden nede yumurtasından faydalanamazdık. Bu nedenle tavukların uçamayarak yerde kalmaları bizim için aslında bir avantaj. Onlar için kötü bir durum olsa gerek. Sansar, çakal yada diğer yırtıcı hayvanlar kolaylıkla onları yakalamakta ve canlarına neden olmaktadır.

Uçamadıkları için avlanmaları kolay canlılardır. Fakat onlarda insanlar olmadan doğada kolay kolay yaşayamazlar ve bizler için önemli bir besin kaynağı oluştururlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.