Tekerleğin geçmişten günümüze kadar yaşadığı değişim

Tekerlek hiç şüphesiz insanoğlunun en önemli icatlarından biridir. Tekerlek teknoloji ile gelişip sürekli değişim geçirmiştir. İlk insanlar yüklerini taşımakta zorlanıyordu. Ancak tekerleği keşfetmelerinin ardından yaptıkları at arabaları yada yük taşıma araçları ile yüklerini rahatça taşıyabildiklerini farkettiler.

Bu nedenle tekerleğin gelişimi için sürekli mücadele ettiler. İlk insanlar tekerleği taştan yaptılar. Taştan yapılan tekerlek at arabalarına ağır yük oluyor ve zaman zaman kırılıyordu. Bunu farkeden insanlar daha sonra ağaçtan ve metallerden tekerlek yaptılar. Araçlarına taktıkları tekerlekler ile at arabaları, kağnılar yaptılar.

Uzun yıllar boyunca bu şekilde kullanılan tekerlek üzeri metal ile kaplanarak aşınması ve daha rahat hareket etmesi sağlandı. Gelişen teknoloji ile birlikte tekerleğin plastikten yapılmasına karar verildi. Dolgu lastik dediğimiz tamamen plastikten oluşan tekerlekler oluşturuldu.

tekerlek

Eskiden kullanılan ağaç tekerlek


Bu tekerlekler hem daha sağlam hemde daha hafifti. Hava basıncının kullanılmasıyla birlikte içi hava dolu bugünkü lastikler üretildi. Bu sayede artık tekerlekler daha kolay ve hızlı ilerliyordu. Şuan günümüzde artık için hava dolu tekerlekler kullanılmaktadır.

(2) Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.