Tekerlek icat edilmemiş olsaydı hayatımızda ne gibi değişiklikler olurdu?

Geçmişten günümüze kadar uzanan bu süre içinde en önemli icatların başında tekerlek gelmektedir. Hiç düşündünüz mü tekerlek icat edilmemiş olsaydı günlük hayatta neler olurdu yada ne gibi zorluklarla karşılaşabilirdik. Şimdi bu sorunun cevabını öğrenelim.

Tekerleğin ilk olarak ne zaman ve nerede ortaya çıktığı hala kesin olarak bilinmemektedir. Fakat M.Ö. 3500 yıllarında Sümerler tarafından icat edildiği tahmin edilmektedir. Aslına bakılırsa tekerlek icat edilmemiş olsaydı medeniyet gelişmemiş olabilirdi.

Şöyle düşünelim tekerlek olmadığı için arabalar olmayacaktı. İnsanlar bir yerlere gidebilmek için saatlerce yürümek zorunda kalacaktı. İşe giderken bile o kadar mesafeler aşılmak zorunda kalınacaktı ki insanın işte çalışmaya gücü bile kalmazdı. Bu durum insan hayatını olumsuz şekilde etkileyecektir. Başka şehirler yada başka ülkeler görme şansımız oldukça azalacaktı. Sanki bir kutu içerisine hapsedilmiş gibi bir hayat yaşamaya devam edilirdi.

indir (1)

Karşılaşılabilecek diğer zorluklara gelince. Ulaşımda sıkıntılar olduğu için işler aksayacaktır. Bir yerden başka bir yere ürünler gönderilemeyecek yada alınamayacaktı. Bu durumda o bölgede bulunan ürünler dışında hiç bir şeyle tanışamayacak hatta hiç bir zaman göremeyecektik. Görüldüğü gibi tekerlek medeniyet için atılan adımların başında yer almaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.