tekerlekli paten kullanan çocuk sürtünme kuvvetinden nasıl faydalanır

Tekerlekli paten kullanan çocukları sıklıkla görüyoruz. Bu çocuklar tekerlekli patenleri ile sürtünme kuvvetinden nasıl faydalanırlar hiç düşündünüz mü? Bildiğiniz gibi ayak hareketleri ile hareket eden çocuklar durmak için ayaklarının arkasında bulunan fren sistemini kullanırlar.

Tekerlekli patenler fren sistemleri ile birlikte sürtünme olayını en yüksek seviyeye çıkarırlar ve bu şekilde dururlar. Aynı arabaların fren sistemleri gibi. Arabalarda hızla dönmekte olan tekerlekleri fren sistemi ile sıkarız ve yere daha fazla sürtünmesini sağlarız. Normalde tekerlek dönerken en az seviyede yere sürter. Fren yaptığımızda ise sürtünme şiddeti artar ve araba durur.

Tekerlekli paten kullanan çocuklarda bu sistem sayesinde sürtünmeden durmak yada yavaşlamak için faydalanırlar. Eğer eğimli bir yere gelirlerse patendeki sürtünme azalarak hızlanır bu durumda yavaşlamak için frene basarak sürtünme olayını dengeye getirirler.

Arkadaşlar elimden geldiğince tekerlekli paten kullanan çocuk sürtünme kuvvetinden nasıl faydalanır konusunu anlatmaya çalıştım umarım işinize yarar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.