Tekerlekten Otomobile

Şimdi tüm bu soruların cevaplarını yazalım. Daha sonra çalışma kitabımızda yer alan sorulara geçelim.

Çevrenizde kullanılan ulaşım araçlarını listeleyiniz


En yaygın olanı belirleyiniz. Bu aracın, ortaya çıkışından günümüze kadar geçirdiği değişimi araştırınız.

Çevremde gördüğüm ulaşım araçlarının başında otomobiller, otobüs ve tren geliyor. Zaman zaman sahile gittiğimde ulaşım için kullanılan vapurları ve gökyüzündeki uçakları görebiliyorum. Bu ulaşım araçlarından en yaygın olanı hiç şüphesiz otomobildir. Çünkü çevremizde her yerde onları görmek mümkün.

Otomobiller ilk olarak buhar gücü ile çalışıyormuş. Daha sonra günümüz motorlarına benzer motorlar yapılmış. İlk zamanlarda bu araçlarda bugünkü kadar hız ve konfor bulunmuyormuş. 1769 yılında Nicholas Cugnot tarafından yapılan ilk otomobil saatte 5 kilometre yol anca gidiyormuş.

Otomobil zamanla içten yanmalı motorları geçiş yapmış. Motorlar geliştirilerek daha az yakıt tüketip daha çok yol alan otomobiller yapılmış. Sonralarda ise konfor ve güvenlik sağlanmış. Ve otomobil en çok kullanılan ulaşım aracı olarak günümüzdeki halini almış.

Tekerleğin nasıl değişim geçirdiğini ve ulaşımdaki önemini söyleyiniz

Tekerlek karadaki her ulaşım aracında yer günümüzde bile yer almaktadır. Bir yükün daha kolay bir şekilde hareket etmesini sağladığı için önemi oldukça büyüktür. İnsanlık tekerleği icat ederek büyük yükleri geçmişten günümüze kadar taşımışlardır. İlk zamanlarda tahtadan ve metallerden yapılan tekerlekler zamanla değişim geçirmiştir. Tahta olan tekerleklerin üzeri metal ile kaplanarak uzun süre kullanılması hedeflenmiştir.

Zamanla plastik icat edilmiş ve tekerlerin üzeri plastik ile kaplanmıştır. İlerleyen yıllarda lastik icat edilmiş içi ilk zamanlarda su ile doldurulmuştur. Gelişen bilimsel teknolojiler ile havanın çok daha iyi olduğu tespit edilmiş günümüz tekerlekleri yapılmıştır.

Sizce kara yolu ulaşımında en büyük değişim hangi araçta olmuştur?

Kara yolu ulaşımında kullanılan araçlar otomobil, tren, otobüs gibi araçlardır. Bu nedenle en büyük değişim otomobillerde olmuştur. Otomobil yokken ulaşımda at arabaları kullanılırmış. Günümüzde ise son teknoloji ile üretilen güvenli, hızlı ve konforlu kara yolu ulaşımı için otomobiller üretilmektedir.

Eski otomobiller yavaş giderken şimdikiler yüksek sürat yapabiliyor. Eski araçlar hareket için daha çok enerjiye ihtiyaç duyarken şimdikiler daha az yakıt tüketiyor. Ve son olarak şimdiki araçlar daha güvenli.

Hava yolu ulaşımında, hangi araç geçmişi anlatıyor?

Görmüş olduğumuz resimde ilk karakter kendine kanat takmış uçmaya çalışan insan figürüdür. Bu resim bizlere Hezarfen Ahmed Çelebi’yi anımsatmaktadır. Tarihte kendine kanat takarak ilk kez uçmayı başaran insan olarak bilinir.

Sizce insanlar uçma isteğini gerçekleştirmek için ilk önce neler yapmışlardır?

Gökyüzünde uçan kuşlar insanların geçmişten günümüze kadar dikkatini çekmiştir. Onlar gibi uçabilmek için herhalde eskiden bir çok deneme yapılmıştır. Yüksek bir yerden atlamak ve kendisini tüyle kaplamak bu denemelerden bazıları olabilir.

Kuşların kanatlarını inceleyip kendilerine kanat yapmış olabilirler. Böylece uçma denemelerinde bulunmuşlardır. Ve bunu başaran Ahmed Çelebi olmuştur.

Deniz yolu araçlarında ne gibi değişimler olmuştur?

Deniz yolu ile ulaşım sağlamakta kullanılan araçlarda zaman içinde değişimler göstermişlerdir. İlk zamanlarda kürekli kayıklar ulaşımda kullanılırken zamanla yerini rüzgardan faydalanarak ilerleyen yelkenliler almıştır. Günümüzde ise devasa boyutlardaki motor gücü ile hareket eden gemiler yer edinmiştir.

Sizce ulaşımdaki en önemli buluş nedir?

Bu buluşun gelişimi ile ilgili bir araştırma yapınız. Sınıfta arkadaşlarınıza sununuz

Bence ulaşımdaki en önemli buluş kesinlikle tekerleğin icadıdır. Eğer tekerlek olmasaydı yapmış olduğumuz otomobiller hareket edemezlerdi. Tekerlek sayesinde yükleri kolayca taşıyoruz ve sürtünmeyi en aza indiriyoruz. Tekerleğin geçmişten günümüze kadar geçirdiği değişim ve ulaşımdaki rolüne ise şuradan ulaşabilirsiniz. Tekerleğin ulaşım için önemi

Geleceğin ulaşım aracı ile ilgili bir proje

Benim projem uçan arabaların yapılması. Planıma göre artık otomobiller karadan değil havadan hareket edecekler. Bu sayede yeryüzü biz canlılara kalacak. İnsanlar gökyüzünde geniş alanlarda trafik sorunu yaşamadan hareket edecekler. Herkes ulaşmak istediği yere daha çabuk ve güvenli bir şekilde ulaşacak.

Günümüz uçak teknolojileri geliştirilerek böyle bir şey bence yapılabilir.

Tekerlekten Otomobile Çalışma Kitabı

Yandaki bulmacada, aşağıdaki ulaşım araçlarının adları gizlenmiştir. Bunları bulup işaretleyiniz.

bulmaca
Yukarıdaki bulmacada belirtilen araçları motorlu ve motorsuz araçlar olarak aşağıya gruplandırınız

Motorlu Araçlar
Kamyon
Otobüs
Otomobil
Tren
Uçak
Vapur
Motorsuz Araçlar
Bisiklet
Fayton
Sal
Sandal

Bulduğunuz araçları bir de eskiden yeniye doğru defterinizde sıralayınız. Bu araçların bildiğiniz özelliklerini anlatınız.

Motorlu araçlardaki sıralama
Tren
Otomobil
Otobüs
Vapur
Kamyon
Uçak

Motorsuz araçlardaki sıralama
Sal
Sandal
Fayton
Bisiklet

Bu ödevi yapan arkadaşlar sonraki ödevleri olan Dün, Bugün Yarın ünitesi Hangi Amaçla Kullanıyoruz teması soru ve cevaplarına buradan ulaşabilirler. Hangi Amaçla Kullanıyoruz Bir önceki ödevleri olan Hava ve Trafik sorularına ise buradan ulaşabilirler. Hava ve Trafik

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.