Teknoloji bilgili olmaklamı gelişir neden?

Teknoloji bilgili olmaklamı gelişi neden diye sormuş bir arkadaşımız. Başladık araştırmaya ilk olarak teknoloji nedir bunun tanımıyla konumuza başlayalım. Teknoloji insanların yaşamına ve hayatına kolaylıklar sağlayan aletlerin yapılması için gerekli olan bilgi ve yetenektir.

Tanımından da anlayacağımız gibi teknolojinin var olması için bilgi ve yetenek oldukça önemlidir. Teknolojinin gelişmesi için öncelikle bir insanın yetenekli olması ve bilgili olması gerekmektedir. Yetenek bir insanın bir işi yapabilme kabiliyeti olarak tanımlanabilir. Örneğin bir öğrenci düşünün o kadar çalışkandır ki her dersi çok iyi fakat Matematik dersi çok kötü. Bunun nedeni öğrencinin matematik yeteneğinin olmamasıdır. O öğrenciye ne kadar anlatsanızda öğretsenizde o yinede diğerleri kadar başarılı olamaz. Çünkü bu bir yetenektir. Yetenek öğrenmek ile gelişmez var olan birşeydir.

Bilgi ise teknolojinin gelişiminde en büyük öneme sahiptir. Bilgili bir kişi ancak teknolojiyi geliştirebilir. Yaptığı deneyler, çalışmalar tümüyle ona yeni bilgiler verirken teknolojinin gelimeşimine katkıda bulunur. Sonuçta birşeyler yapabilmek ve üretmek için bilgi sahibi olmamız gerekir. Örneğin Graham Bellin telefon icadını düşünün. Yapacağı icadın ne işe yaracağı, nasıl yapılacağı konusunda bilgi sahibi olması gerekir.

Onun gözlemleri ilk olarak sesin karşı tarafa teller yardımıyla ileteceğini gösterdi. Daha sonra bunun üzerine çalışmalar yaptı. Sonuçta teller yardımıyla sesin iletilebileceğini öğrenmişti. Ve bu bilgi ışığında çalışmalarını sürdürdü.

Bilgi sahibi olmak bir icadın ve teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi için şarttır. Bilgi sayesinde araştırmalarımıza yön verip geliştirebiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.