Teknolojideki gelişmelerin sağlık sorunlarının teşhis ve tedavisindeki kullanımına örnek veriniz

Teknolojik gelişmeler ile birlikte sağlık sorunlarına da üretilen çözümler giderek artmaktadır. Eskiden teşhis ve tedavi edemediğimiz birçok sağlık sorunu günümüzde modern cihazlar ile önceden saptanıp tedavi edilebilmektedir. Örneğin kanser hastalığı ortaya çıkmadan teşhis edilemiyor ve tedavisi mümkün değildi.

Günümüzde yeni nesil tıp araçları ile birlikte kanserli hücreler önceden teşhis edilebiliyor ve hastalık ortaya çıkmadan tedavi edilebiliyor. Birçok hastalık tedavisi ise ışın tedavi yöntemi ile ameliyatsız bir şekilde yapılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse böbreklerimiz de meydana gelebilecek kum ve taş parçaları eskiden ameliyat edilerek yok edilirken günümüzde ise ışın tedavisi ile yok edilmektedir.

Sağlığımızı daha iyi bir şekilde korumak ve güvence altına almak teknolojinin nimetleri ile çok daha kolay. Çok daha eskilerde sadece röntgen varken günümüzde mr adı verilen cihazlar ile vücudumuzdaki kemik yapısı en ince detayına kadar görülebiliyor. Örneğin bel fıtığı çekilen mr ile artık net bir şekilde ortaya çıkmakta ve ona göre tedavisi yapılmaktadır.

Tüm bunlar teknolojik gelişmelerin sağlık sorunlarında kullanılması sayesinde yapılmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.