Teknolojik bir makinenin çalışma mekanizması

Bu yazımızda teknolojik bir makine olan televizyonun çalışma mekanizmasını inceleyeceğiz. Televizyon günümüzde en çok kullanılan iletişim araçlarından biri. Yapılan yayın ve programların anlık olarak ekrana yansıtıldığı bu ürün insanlık için büyük önem taşıyor. Televizyonun ilk çıktığı yıllarda insanlar ondan korkmuş, kullanmanın felaket getireceğini düşünmüştür. Hatta canlı yayınlarda ekrandaki kişinin izleyen kişiyi gördüğü bile düşünülmüştür. Peki nasıl oluyorda

 • televizyonda görüntü nasıl oluşur
 • Televizyonların çalışma prensibi ekranda bulunan milyonlarca küçük noktanın yanıp sönmesi ile görüntü oluşturulması ve görüntünün gözle görülemeyecek hızda değiştirilmesidir. Ekrana noktacıkların verdiği ışıkla oluşturulan resimler hızla yer değiştirir bizde bu görüntüyü izlerken bunu farkedemeyiz.

  Televizyonlara yayınların gelmesi ise radyo dalgaları sayesinde yapılmaktadır. Radyo dalgalarına dönüştürülen ışık enerjisi televizyon alıcıları sayesinde alınarak yeniden ışık enerjisine çevrilir. Bu sayede televizyonda görüntü oluşumu sağlanır.
  televizyon
  televizyonda görüntü nasıl oluşur

  Televizyonların tüpünde var olan elektronlar çarpışarak ışık enerjisini meydana getirirler. Elektronların çarpışması gelen yayın sinyaline göre değişmektedir. Işık enerjisi sayesinde ekranda bulunan küçük noktalar hızlı bir şekilde yanıp sönme şeklinde resimler oluştururlar. Bu o kadar hızlıdır ki geçen resimler hareketli görüntü halinde görünür.

  Yorum Yapın

  Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.