teknolojik gelişmelerin insanlığa olumsuz etkileri

Teknolojik gelişmeler insanlık için ne kadar faydalı olsa da bir o kadarda olumsuz etkileri vardır. Günümüzde teknoloji hayatımızın her anında yanımızda olup ister istemez kullanmaktayız. Teknolojik aletler bize birçok kolaylık sağladığı gibi bizi biraz da tembel yapıyor sanki. Örneğin bir bilgisayar, bir cep telefonu aradığımız her bilgiyi bilgisayardan bulabilirken cep telefonu sayesinde istediğimiz kişiyle yüz yüze olmasak bile konuşabiliyoruz. Farkında olmasakta cep telefonu kullanmak bizim arkadaşlarımızla olan bağlantılarımızı koparıyor.

Bilgisayar ise saatlerce onunla vakit geçirmemizi sağlarken bizi hiç hissettirmeden asosyal yapıyor. Biz çocuklar artık sokaklarda top oynamak yerine evde abuk subuk oyunları oynamayı tercih ediyoruz. Halbuki bilgisayar bize araştırma yapmak, hesaplarımızda kolaylık sağlamak adına üretilmiş en güzel teknolojik ürünlerden biridir. Ne yazık ki biz insanlar nasıl kullanacağımızı henüz öğrenemedik.

Teknolojik buluşlar insanlığı her geçen gün olumsuzluğa itiyor. Teknolojiden yararlanarak sahtecilik, dolandırıcılık yapan bir çok kişiyi haberlerde artık sıkça görür olduk. Teknoloji her ne kadar bizlere kolaylıklar sağlasa da geliştikçe bizi risklere doğruda yöneltiyor.

Teknolojik gelişmeler sonucu oluşan olumsuzlukları şöyle listeleyebiliriz;

Dolandırıcılık ve sahtecilik arttı
Asosyal bireylerin sayısı hızla arttı
Çocukların yetişme tarzı artık bilgisayar oyunlarından ibaret oldu
Teknolojik ürünlerin kullanım hataları nedeniyle can kayıpları ve kazalar meydana geliyor.(Örn: Silah, hızlı arabalar)
Savaşlarda teknolojik silahlar kullanıldığı için can kayıplara daha fazla olmaya başladı.
Teknoloji ile gelişen sanayi üretimi nedeniyle çevre kirliliği arttı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.