teknolojik ürünleri kullanırken nelere dikkat etmeliyiz

Teknolojik ürünleri hayatımızda her alanda kullanmaktayız. Ancak bu ürünleri kullanırken bazı hususlara dikkat etmemiz gerekmektedir. Örneğin hayatımızda vazgeçilmez hale gelen cep telefonları, bilgisayarlar ve televizyonlar en sık kullandığımız teknolojik ürünlerdir.

Bu ürünlerin dikkatli kullanılması ürünün kullanılabilirliği ve insan sağlığı açısından büyük önem taşır. Ayrıca bu ürünler kullanım talimatları çerçevesinde kullanılmalıdır ki ürünün bozulması engellensin ve sağlığımız tehlikeye girmesin.

Mesela sıkça kullandığımız cep telefonları sağlığımız açısından büyük risk oluşturmaktadır. Özellikle doktorlar yattığımız odada bu telefonların bırakılmasının büyük zararları olduğunu sıklıkla söylemektedir. Bir başka örneğimiz ise bilgisayar kullanımı. Doktorların tavsiyesine göre bilgisayara çok yakın oturmak göz sağlığını bozarken yanlış bir pozisyonda oturmakta fıtık gibi problemlere neden olmaktadır.

Televizyon izlemek ise adeta çıkan dizilerle birlikte tutku haline geldi. Ancak geceleri televizyon izlerken uyumak yada uzun süreli televizyon izleyipte uyumak insan sağlığını etkilemektedir. Geceleri rahat uyuyamayıp dinlenememizin tek nedenide zaten budur.

Bu nedenle hayatımızı kolaylaştıran teknolojik ürünlerin kullanım kılavuzlarına dikkat ederek kullanmalı ve aşırı kullanmadan kaçınmamız bizim için oldukça önemlidir.

(2) Yorum

  1. Teknolojik ürünlerin kullanırken kendimize başkalarına ve doğaya zarar verebilirim diye bir kişi bu sözünü kanıt olarak hangi durumlara örnek gösterebilir

    • Örneğin cep telefonlarını kullanırken bazen batarya patlamaları ortaya çıkabiliyor. Kişinin kendisi yaralanabilir. Başka bir örnek ise pil ile çalışan teknolojik ürünlerin enerjileri bitmesi sonucu doğaya atılan piller çevre kirliliğine neden olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.