Teknolojinin amacı dışında kullanıldığı durumlardan bazılarını ve bunun yol açtığı zararlar

Teknolojik ürünleri zaman zaman amacı dışında kullandığımız zamanlarda insanlar olumsuz olarak etkilenebilirler. Aslında bilişim insanlığın hizmeti için var olmuş fakat insanlar kullanım amaçlarının dışından bundan yararlanmıştır. Günlük hayatımızda yer alan birçok teknolojik ürün vardır.

Mesela bunlardan en çok kullandıklarımız bilgisayar ve cep telefonları. Biri iletişim kurmak için bir diğeri ise araştırma bilgi toplama için üretilmiş ürünlerdir. Ancak günümüzde zamanı değerlendirmek için kullanılır olmuşlardır. Boş vakitlerinde eline telefonu alan insanlar hiç bir şeye dikkat etmeden telefonuyla bütünleşir oldu.

Çevresinde meydana gelen gelişmelerden hiç haberdar olmayıp asosyal bir kişiliğe bürünür oldular. Öyle ki bir kafeteryada oturan üç gen kendi aralarında sohbet etmek yerine ellerinde cep telefonları ile sosyal medyada dolaşıyorlar.

Oysa telefonun yapılış amacı bu mudur? İnsanlar birbirleri ile konuşabilsin, diyalog kurabilsin diye yapılmıştır. Fakat bizler bunu kendimize, topluma zarar verecek şekilde kullanıyoruz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.