Teknolojinin ortaya koymuş olduğu ürünler neden sanat değeri taşımaz?

Gelişen teknoloji ile birçok ürün ortaya çıkmaktadır. Fakat teknolojik ürünlerin ortaya koymuş olduğu ürünler sanat değeri taşımazlar. Bunun nedeni ise bu ürünlerin bir mesaj vermemesi ve duygu gibi kavramları içermemesidir. Sonuç olarak sanat eserleri bir takım emekler ile yapılmaktadır. Yapan kişinin duygu ve düşünceleri aynen ortaya koyduğu esere yansır.

Fakat teknolojik ürünler bu şekilde değildir. Teknolojik ürünler belli bir amaç için üretilirken insanlığın hizmetine sunulurlar. Örneğin bir teknolojik ürün olan bilgisayarı düşünün. Bu insanların hizmetine sunulmuş önemli bir iletişim aracıdır. Fakat insanlara duygu ve düşünceleri aktaramaz. Sadece onların hizmetine sunulur.

Teknolojik gelişmeler ile sanat bütünleşirse ?

Sanat eserine örnek vermek gerekirse bir tablo düşünün. Bu tabloyu inceleyen ve gözlemleyen herkes ondan farklı mesajlar çıkartırlar. Sanat eserleri kar gütmeyen insanlara mesaj vermeyi hedefleyen eserlerdir. Bir şiirde sanat eseri olup insanlara duygularını aktarır.

Sanat eserlerinde yapımcı karşısındakilere anlatmak istedikleri bir resim ile şiir ile yada yapmış olduğu bir görsel ile verir. Teknolojik ürünler ise insanlara hizmet etmeyi ve bu hizmetten para kazanmayı hedefler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.