tekstil sektörünün çevreye verdiği zararlar ve çözüm yollarıyla ilgili yazı

Tekstil sektörü bildiğiniz gibi en çok kimyasalın kullanıldığı ve doğaya çok miktarda kimyasal atık bırakan önemli bir sektördür. Tekstil birçok bölümden oluşsa bile doğa ve çevreye en fazla zararı boya, baskı ve fikse gibi bölümler verir.

Tekstilde Boya

Adından da anlaşılacağı gibi kumaş yada ipliklerin boyandığı aşamadır. Burada içi boya, boyanma işleminin gerçekleşmesi için gerekli olan kimyasallar ve suyun bulunduğu kazanlarda işlem yapılır. Kumaş yada ipliğin boyanmasından sonra kazandaki su atık su sistemine katılır ve kanalizasyon sistemiyle doğaya bırakılır.

Tekstilde Baskı

Şerit halinde giden kumaşa kalıplar yardımıyla desenlerin basılması işlemidir. Kumaş üzerine desenler boya ve çeşitli kimyasallar ile aktarılır. Kalıpların yıkanıp temizlenmesi sırasında kimyasallar ve atık maddeler kanalizasyona karışır.

Tekstilde Fikse

Aslında bir buharlama yöntemi olan fikse kumaştaki boyanın kalıcı olarak tutunmasını sağlar. Buharın yoğun olduğu bir fırından geçen kumaşa boyalar tutunur. Buharın büyük bölümü bacalardan tahliye olarak atmosfere karışır. Buharda kimyasal gazlar yer aldığı için hava kirliliğine neden olur. Ayrıca küresel ısınmada etkisi büyüktür.

kirlilik

Fabrikalar bacalarından bıraktıkları gazlarla çevre kirliliğine neden olur


Tekstilde Kazan

Bu sanayide sıcak suya ihtiyaç vardır. Buhar ve sıcak su tekstilin temel ihtiyaçları olduğu için her tekstil fabrikasında büyük ve devasa kazanlar bulunur. Bu kazanlar çeşitli yakıtları yakarak fabrikanın ihtiyacı olan sıcak su ve buharı sağlar. Ancak buda doğaya kirli gazların salınmasına neden olur.

Alınması gereken önlemler

Tekstil fabrikalarında kullanılan kimyasalların doğada çözünür olmasına dikkat edilmeli.
Her tekstil fabrikasında atık su arıtma tesisi bulunmalıdır. (Göstermelik olarak yapıyorlar zaten)
Tekstil fabrikalarındaki bacalara filtre takılmalıdır.
Kanalizasyon sistemleri deniz, nehir ve su yataklarına değil arıtma tesislerine bağlanmalıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.