Teleskopu kim bulmuştur ve ne işe yarar?

1608 yılında Hollandalı bir gözlük imalatçısı olan Hans Lippershey tarafından ilk teleskop bulunmuştur. İlk olarak merceği arka arkaya koyarak arkasından baktığında uzaktaki cismin yakına geldiğini tespit etti.

Buna gözleyici adını verdi. Bu buluşu ilk olarak Hollanda’da askeri alanda kullanılmıştır. Daha sonra ise mercekler üzerinde biraz daha çalışarak dürbün haline getirdi.

Teleskopla çok uzakta bulunan cisimleri yakınımızda gibi gösteren bir alettir. Teleskoplar günümüzde bir çok çeşitli boyutlarda kullanılmaktadır. Oyuncakçıdan bile alabileceğiniz ufak teleskopların yanında, tonlarca ağırlıklara sahip olan örneğin Huble Uzay Teleskobu gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Teleskopun ne nasıl bir cihaz olduğuna örnek verecek olursak, 20 cm lik küçük bir teleskopla bile 80 metre uzaktaki bir el yazısını okumamız mümkündür.

Teleskopu yapı olarak inceleyecek olursak objektif, oküler ve bu mercekleri muhafaza eden bir tüpten oluşmuştur. Objektif cinsine göre iki çeşit teleskop vardır. Uzaydan gelen ışıklar teleskop içinde bir aynaya çarpıp, prizmadan geçtikten sonra göze geliyorsa bu teleskopa yansıtıcı teleskop adı verilir.

Uzaydan gelen ışıklar merceklerden doğrudan geçip göze geliyor ise bu tür teleskopa da kırıcı teleskop denir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.