Televizyon iletişim aracının olumlu ve olumsuz olduğu durumlar?

Günümüzde önemli bir kitle iletişim aracı olan televizyon, insanları bir çok açıdan etkilemektedir. Bu iletişim aracının olumlu ve olumsuz olduğu durumları söylermisiniz? evinize gelen misafirin yanında televizyonun açık olması iletişimi nasıl etkiliyor?

Gerçektende günümüzde en yaygın olarak kullanılan her evde bulunan en önemli iletişim araçlarından biridir televizyon. Bizlere birçok faydası olduğu gibi verdiği zararlarda oldukça yüksek boyutlardadır. İlk olarak televizyonun en etkili ve en iyi iletişim aracı olmasının nedenlerini sıralayalım.

Televizyon sayesinde olayları canlı olarak yazılı, sesli ve görsel olarak izleyebiliriz. Hemde tüm bu unsurlar aynı anda sunulur.

Televizyon kadar olayları bize iyi anlatacak bir iletişim aracı yoktur. Bize sundukları gözle görülür, kulakla işitilir, beyinle yorumlanır.

Televizyon kanalları farklı fikir ve düşünceleri ortaya atabilir. Buda bilgi zenginliğini sağlar.

Yapılan tarih programları, belgeseller, yarışmalar, insanlara yeni şeyler öğretir.
televizyon
Televizyonun olumsuz olduğu durumlar

Evimizde otururken yada bir misafirimiz geldiğinde televizyon açıksa sohbet etme imkanınız çok aza iner. İnsanlar sohbet etmek yerine onu izlemeyi tercih eder. Buda iletişim bozukluğuna neden olur.

Fazla süre televizyon izlemek göz sağlığını etkiler.

Çok sayıdaki televizyon kanalı insanların bilgi kirliliğine karışmasına neden olur. Yanlış olan birçok bilgi tv ekranlarında dolanır.

Yapılan programlar bazen çıkarlar uğruna yapan kişinin düşüncelerine göre düzenlenir. Bu da bizim farklı düşüncelere sahip olmamıza neden olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.