televizyonda yayımlanan çocuk programları ve bunların çocuk gelişimi açısından değerlendirilmesi

Gelişen teknoloji ile televizyonda yayın yapan kanal sayısı artınca çocuk programlarının sayısıda bir hayli arttı. Televizyonda yayınlanan çocuk programları çocuk gelişimi açısından büyük katkı sağlıyor. Çünkü çocuklar için yapılan programlar artık eğitici ve öğretici durumda.

Dikkat ediyorumda programlarda çocuklara zevk alacakları şekilde eğitimler veriliyor. Örneğin Pepee adlı çizgi filmde sayı saymayı, renkleri ve paylaşma gibi önemli olayların öğretildiğini görüyorum. Pepee çocuklar tarafından çok sevildiği için izleyenleri de bir hayli fazla durumda.

Ayrıca çocuk programları artık her yaşa hitaben yapılıyor. Örneğin Pepee 3-6 yaş arası için eğitim verirken Canım Kardeşim adlı çizgi film daha büyük yaş kitlelerine hitap ediyor. Çocuklar artık bu programlar sayesinde boş şeyler değil öğrenim görecekleri şeyler öğreniyorlar.

Mesela benim kızım 4 yaşında olmasına rağmen renkleri, saymayı gibi birçok şeyi bu çocuk programlarından öğrendi. Çocuk programları ayrıca onların zeka gelişimine büyük katkı sağlıyor. Bu nedenle çocukların bu tarz programları zaman aralıkları ile izlemeleri gerçekten önemlidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.