Telif hakkı ne demektir?

Telif hakkı sözünü televizyonlarda sıkça rastladığımız sözlerdendir. Pek çok insan telif hakkının ne olduğunu bilmemektedir. Bizde sizler için telif hakkının ne olduğunu bu yazımızda anlatmaya karar verdik.

İlk olarak telif hakkının tanımını yapacak olursak kişinin her türlü fikri emek sarf ederek meydana getirdiği ürünler üzerinde hukuken sağlanan haklardır.Telif Hakkının doğması için tescile hiç bir zaman gerek yoktur. Fikir ve sanat eserleri üzerindeki haklar eserin üretilmesiyle birlikte ortaya çıkar.

Telif hakları soyut niteliğe sahiptir. Telif hakları ile koruma altına alınan insan düşüncesi ile yarattığı maddi olmayan mallardır. Telif hakları somutlaştığı maddeden ayrı ve bağımsız bir varlık ve hukuki değerlere sahiptir.

Telif haklarında ülkesellik ilkesi geçerlidir. Koruma hangi ülkede talep ediliyorsa koruma şartları o ülke mevzuatına göre belirlenmektedir.

Telif hakkına sahip olan kişi yapmış olduğu eseri bizzat kullanabilme, başkalarına satabilme veya kiralama, onun başkaları tarafından izinsiz olarak kullanılmasını veya çoğaltılmasını mahkeme kararıyla önleme gibi haklara sahiptir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.