Termal kamera nedir nerelerde kullanılır

İlk olarak termal kameranın tanımını yapalım. Termal kamera gözle görülemeyen IR enerjisine göre oluşmuş renkler ve şekillerin belirlendiği görüntü sistemidir yani kısaca ısı enerjisini görüntüye çeviren kameraya da termal kamera denir. Termal kameralar nerelerde kullanılır birde buna göz atalım.

Termal kameraların kullanım alanına ilk örnek elektrik panolarıdır. Bu kameralar sayesinde aşırı akım çeken devre elemanları termal kameralar sayesinde tespit edilip gerekiyorsa değişimi yapılır. Bunları gözle görüp tespit etmemiz mümkün değildir.

Diğer bir örnek ise inşaat firmaları beton içerisindeki metal yoğunluğunu tespit etmek veya yapıların altındaki küf oluşumunu termal kameralar sayesinde tespit edebilirler.

Bir diğer örneğimizde askeri birliklerde gece görüşü olmayan yerlerde termal kameralar sayesinde dağlık bölgelerdeki hareketleri izleyerek o hareketlerin varlığını tespit edebilirler. Aslında bu kameralar tehlikeleri önceden görmemizi sağlayabiliyorlar. Karşıda algıladığı bir hareketin insanmı yada bir hayvanmı olduğunu bu kameralar sayesinde görülebiliyor.

lemurtermal2

Doğadaki tüm varlıkların mutlaka bir kızılötesi yayılımı vardır. Gözle görülemeyecek frekansta olan bu yayılımlar termal kameralar sayesinde tespit edilebiliyor.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.