termometrelerde duyarlılık nelere bağlıdır

Bir termometrenin duyarlılığı sıcaklık, içindeki sıvının genleşmesi, sıvının hareket ettiği kılcal boru gibi unsurlara bağlıdır. Termometrelerin sıcaklık ölçümünde çalışma prensibi içindeki sıvının sıcaklık karşısında genleşerek hareket etmesidir. Düşük sıcaklıklarda bile en hassas şekilde genleşen ve doğada sıvı halde bulunan tek element olan civa bu nedenle termometrelerde kullanılmaktadır.

Termometrelerin diğer bir özelliği ise sıvının genleşip hareket ettiği borunun oldukça dar olmasıdır. Bunun nedeni ise küçük sıcaklık değişimlerinde bile sıvının hareketinin gözlemlenebilirliğidir. Sıvıların genleşmesi yer çekimine bağlı olmadığı için termometreler yer çekiminin olmadığı uzayda bile çalışmaktadırlar.

termometre

Termometre nedir?

Sıcaklığın değer olarak ölçülmesini sağlayan cihaza termometre denir. Dünyada en çok kullanılan termometre çeşitleri Celcius, Fahrenheit ve Kelvindir. Bu termometrelerin çalışma prensibide sıvların genleşmesidir. Sıvı olarak genel olarak civa kullanılsa da sıcaklığın daha düşük olduğu yerlerde alkol ile çalışan termometreler kullanılır. Alkol ile çalışan termometrelerin kullanılmasının nedeni alkolün donma sıcaklığının çok düşük olmasıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.