Termoslar sıcak içiceklerin sıcak soğuk içiceklerin ise soğuk durmasını sağlar bunun nedeni nedir

Termoslar soğuk içeceklerin soğuk kalmasını sağlarken sıcak içeceklerinde sıcak kalmasını sağlarlar. Bunun nedeni termosların yapısının ısı alış verişini engelleyici bir yapıya sahip olmasıdır. Termoslar birbiri içerisine geçirilmiş iki kaptan oluşur. Bu kaplardan genelde dıştaki olanı metal iç kısımda olanı ise camdan yapılmıştır. Vakum teknolojisi kullanılarak bu iki kap arasında hava bırakılmaz.

Sonuç olarak ikisi arasında hava olmadığı için ısı alış verişide söz konusu değildir. Bu sayede termoslar içindeki sıvının sıcaklığını koruyarak durmasını sağlar. Termosları günlük hayatımızda birçok alanda kullanırız. Sıcak yaz günlerinde soğuk su koyduğumuz bu kaplar suyun ısınmasını engelleyerek sabit bir sıcaklıkta kalmasını sağlar.

Termostan su doldurduğunuzda buz gibi bir suyun olduğunu görürsünüz. Yada soğuk kış günlerinde sıcak cayımızı termosa demleyerek koyarız. Gün boyunca sıcacık çayımızı dilediğimiz zaman içeriz. Termosların yapılış sistemi ve kullanım mantığı oldukça basit insanlar için faydası büyük bir buluştur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.