Terzi kendi söküğünü dikemez konulu kompozisyon

Bu yazımızda Terzi kendi söküğünü dikemez konulu kompozisyon örneğini ve burada anlatılmak istenen esas düşünceyi bulabilirsiniz.

Atalarımızın bizlere miras olarak bırakmış olduğu sözlerden bir tanesi olan “Terzi kendi söküğünü dikemez” atasözünde ne anlatılmak istendiğini birlikte öğrenelim.

İnsanlar farklı mesleklerde çalışmaktadır. Bu meslekleri seçerken kişiler kendi yeteneklerine, becerilerine en uygun olan mesleği seçerler.

Kimileri baba mesleklerine devam ederken kimileri ise küçük yaşlarda çırak olarak başladığı işlerde ustalaşarak yani meslek edinerek yaşamlarına devam ederler. Ve bu mesleklerde genel olarak insanlara hizmet vermektedirler.

İnsanlara hizmet verirken para kazandıkları için o iş onlara eğlenceli gelebilir. İş kendi işine gelince ya o işi yapmaya zaman bulamazlar yada sonra yaparım düşüncesiyle sürekli erteleyip dururlar.

Bu duruma şöyle bir örnek verebiliriz. Bir elektrikçi akşama kadar inşaatlarda çalışır. Kablo çeker, duvar kırıp kanal döşer, lamba-anahtar-priz takar, avize takar ve hiç sıkılmadan bu işleri günlerce yapar.

Fakat bir gün kendi evinde bir elektrik işi olur. Bir avize takılacaktır. O işi bugün yaparım, yarın yaparım diye günlerce erteler. Aradan epey bir süre geçtikten sonra artık mecburen yapmak zorunda kalır. Bu sözde anlatılmak istenen esas düşünce de budur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.