Tevekkül eden tohumu tarlaya atan ve ondan sonra Allaha dayanan kimsedir

Tevekkül bir işin olması için elimizden geleni yapmak ve gerisini Allah’ın takdirine bırakmaktır. Bir öğrenci arkadaşımızın isteği üzerine tevekkül eden tohumu tarlaya atan ve ondan sonra Allaha dayanan kimsedir konusu hakkında kısa bir hikaye yazacağız. İlk olarak hikayemize başlık bulalım daha sonra hikayemizi yazalım.

En Güzel Bahçe

Bir Murat Amca varmış. Murat Amca köyün sevilen ve sayılan ihtiyarlarından biriymiş. Amca az miktardaki tarlasında elinden geldiğince çalışır ve yetiştirdiği ürünler ile geçimini sağlarmış. Fakat köylü bu işe bir türlü akıl sır erdiremezmiş. Nasıl olurda bu ihtiyar adam bu kadar güzel meyveleri yetiştirir? Nasıl olurda böylesine güzel ağaçlar yetiştiriyor diye düşünüp durarlarmış. Günlerden bir gün köylü kahvede yine Murat Amcanın bahçesini konuşurken demişlerki gidelim soralım. Bizede öğretsin ki bizde para kazanalım. Nasıl böyle güzel bahçe yetiştiriyor bizede anlatsın.

Köylü toplanıp Murat Amcanın evine gitmiş. İçlerinden biri çıkıp Murat Amca yanlış anlama ama sen ihtiyarsın, bizim kadar çalışamazsın da nasıl oluyorda bu güzel meyveleri bahçeleri yetiştiriyorsun bize de anlat demiş. Murat Amca gülümseyerek bunları ben yetiştirmedim ki demiş. Ahali seslenmiş nasıl olur kim yetiştirdi peki demiş?

Murat Amca yine gülümseyerek elbette Allah yetiştirdi. Ben sadece suyunu verdim, gübresini verdim gerisini Allaha havale ettim. Kısacası tevekkül ettim ben demiş. Zaten bir ağacın büyüyüp gelişmesi için sulamak ve gübre vermek yeterli değil mi demiş.

Köylü hep duyduğu fakat ne olduğunu tam anlayamadığı tevekkülü Murat Amca sayesinde öğrenmiş

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.