Thomas Edisonun İnsanlığa Hizmetleri

11 Şubat 1847 tarihinde Ohio2da dünyaya gelen Thomas Edisonun insanlığa en büyük hizmeti elbette ki elektrikle çalışan ampulü bulmasıdır. Bugün hayatımızda olmazsa olmazlardan biri olan elektrikli ampul Amerikalı mucit ve iş adamı Thomas Edison tarafından bulunmuştur. 1879 tarihinde ampulü bularak insanlığa büyük bir hizmet eden Edison 1880 yılında ürettiği ampulleri geliştirdi ve tanesini 2.5 dolardan satışa çıkardı.

Aynı tarihlerde ampulü icat eden diğer bir bilim adamı da Joseph Wilson Swan’dı. Swan Edisonun aksine ampul içerisindeki havayı boşalttı ve daha uzun süre dayanıklı olmasını sağladı. Bu iki bilim adamı icatlarını birleştirip bir şirket kurdular ve günümüz ampulunu hizmete sundular.
edison

Edisonun çocukluk anıları

Dilerseniz Thomas Edison’un hayatına kısaca bir göz atalım. 7 kardeşin en küçüğü olarak dünyaya gelen Edison 7 yaşında Michigan’a yerleşerek eğitim hayatına başladı. Okula başlamasından tam 4 ay sonra algılama güçlüğü çektiği gerekçesiyle okuldan uzaklaştırıldı. Bundan sonra evinin bodrumuna kimya labaratuarı kuran Edison Volta kaplarından elektrik elde etme çalışmaları yaptı. Daha sonra kendi telgrafını yapan ve Mors alfabesini öğrenen Edison bir süre sonra rahatsızlanarak işitme güçlüğü çekti.

12 yaşıdna bir trende meyve ve gazete satarak çalışan Edison trenin boş vagonlarından birinde kimyasal deneyler yapıyordu. Taki kimyasallar trende yangın çıkartana dek. Trendeki işinden olan ve yanarak işitme duyusunu kaybeden Edison New York’a taşındı. Burada önemli çalışmalar yapan Edison Floriadaya yerleşti ve burada evlilik yaptı. Tüm buluşlarını bu şehirde gerçekleştirdi.

edison

Edisonun Çocukluk Anıları

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.