Tıp alanında insanlığa hizmet etmiş kişiler

Bu yazımızda tıp alanında insanlığa hizmet etmiş kişiler hakkında kısa bilgiler bulabilirsiniz.

İbni Sina: Anatomik çalışmalarıyla bilinen Türk bilim adamıdır. En ünlü eseri olan El-Kanun fi’t-Tıb 12. yüzyılda Latince’ye çevrilerek Avrupa nın seçkin üniversitelerinde 19. yüzyıla kadar ders kitabı olarak kabul okutulmuştur. Ve ayrıca Avrupa’da bu kitap Tıbbın İncil’i olarak büyük ün yapmıştır.

Akşemsettin: Fatih Sultan Mehmet in hocalarından biri olan Akşemseddin yaklaşık olarak 400 yıl önce hastalığa sebep olan mikropları ve karantinanın mantığını anlatmıştır. Hatta o yıllarda seretan ismiyle bilinen kanseri ilk olarak teşhis etmiştir.

Farabi : Farabi nin tıp, mantık, felsefe ve hatta müzik alanında birçok eseri bulunmaktadır. Tıp alanında bir çok çalışma yapan Farabi, çeşitli ilaçlarla ilgili eserler yazmıştır. Farabi, gerek insan fizyolojisi ve anatomisi, gerekse nöroloj ve biyoloji, psikoloji gibi konularda çeşitli çalışmalar yapmış ve bu eserleri yazıya dökmüştür.

Ali bin Abbas : 10. yüzyılda yaşayan ve ilk kanser ameliyatını gerçekleştiren kişidir.

El-Razi : Cerrahi ameliyatlarda dikiş malzemesi olarak ilk kez hayvan bağırsağını kullanan kişidir.

İbnü’n Nefis : İnsan organizması üzerinde etkili olan faktörleri araştırmıştır. Tıbbi tedaviden çok, hastalıkların ana sebepleri üzerinde araştırmalar yapmıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.