Titreşim nedir nasıl oluşur?

Titreşim nedir nasıl oluşur sorusunun cevabını birlikte öğrenelim. Titreşimin tanımıyla konumuza giriş yapalım. Titreşimde bir denge noktası bulunmaktadır, bu denge çevresinde mekanik salınımlar meydana geldiğinde titreşim ortaya çıkmaktadır.

Periyodik yolda titreşimde farklılıklar meydana gelebilir. Titreşimin periyodik veya değişken olma durumu da görülebilir. Örnek verecek olursak bir sarkacın hareketleri periyodik titreşim oluştururken, taşlı bir yolda bir aracın yol alması da değişken titreşim meydana getirmektedir.

Bilimsel anlamda ses titreşimleri birçok icadın yapılmasına zemin hazırlamıştır. Bu icatlardaki asıl amaç uzakta bulunan insanları bir çare bulup dahada yakınlaştırmaya çalışmaktır.

Bu amaçla televizyon, telefon, radyo gibi teknolojik gelişmeler kaydedilmiştir. İletişim araçları sesi alan, sesi ileten ve sesi hem alan hem ileten iletişim araçları olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır.

Telefon, telsiz gibi iletişim araçları sesi hem alan hem de sesi ileten iletişim araçlarına en güzel örnek olarak gösterilebilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.