Toplu taşıma araçları ve diğer araçlar tüm toplumun malı ve milli serveti olduğuna ilişkin kompozisyon

Toplu taşıma araçları o toplumdaki her bireye ait milli servetin bir parçasıdır. Çünkü bu araçlar bizim vergilerimiz ile devlet tarafından bize hizmet olarak sağlanmakta. İşte bu bilgilere ilişkin bir kompozisyon yazısı.

Ülkemizde ve dünyanın her yerinde toplu taşıma araçları ve diğer ulaşım araçları tüm topluma ait milli servet ile alınmış araçlardır. Bu nedenle toplumun tümüne ait ve herkes hak sahibidir. İşte bu konuya ilişkin kompozisyon yazımız.

Ulaşımı sağlamak için devlet imkanları ile meydana getirilen toplu taşıma araçlarını sıklıkla kullanırız. Devletimiz bu araçları bizden aldığı vergiler ile almakta ve hizmetimize sunmaktadır. Bizim vergilerimiz ile bize sunulan bir hizmettir kısacası. İşte bu nedenle vergisini veren ve bu devletin vatandaşı olan herkesin ortak malıdır.

Bizleri ulaşmak istediğimiz noktaya götüren ve günün büyük bir bölümünde hizmetimizde olan bu araçları ise korumamız gerekir. Çünkü o araçların başına gelebilecek her kötü durum başka bir hizmetin sağlanmasını engellemektedir. Şöyle düşünün. Devlet tarafından ulaşım hizmetlerine ayrılan ödenek ile yeni otobüsler alınıyor ve bunların yakıt, şoför gibi giderleri karşılanıyor.

Toplu taşıma araçları sadece otobüsler değil metrobüsler, trenler, deniz vapurlarıdır. Bazı kendini bilmezler bu araçlara zarar vererek hizmetin aksamasına neden oluyorlar. Bu durumda aracın tamiri ve bakımı için yine bir ödenek harcanıyor. Oysa bu araçlar korunup kollansa bu arızalar olmayacak ve o parayla belkide başka hizmetler bizlere sağlanacaktır. Belki bir çocuk parkı yapılır, belki yollarımıza asfalt dökülür.

toplu taşıma

Toplu taşıma araçları tüm bireylere ait milli servettir


Keşke her birey bu toplu taşıma araçlarını koruyarak milli servetin korunmasına yardımcı olsa. Daha uzun yıllar bu araçları kullanıp milli ekonominin korunmasına ve daha fazla hizmet almayı sağlayabilsek. Bilinçli bir birey olarak bu düşüncenin farkında olarak toplu taşıma araçlarını kullanmamız gerekmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.