Toplu taşıma araçlarının kullanılmasının ülke, çevre ve trafik açısından önemi

Sürekli yer değiştiren bir varlık olan insan ulaşım hizmetlerinden her zaman yararlanmaktadır. Günümüzde neredeyse insan nüfusuna yakın sayıda taşıt bulunmaktadır. Bu taşıtların bir çoğu hususi otomobil bir kısmı ise ticari araçlardır. Bu kadar çok aracın olduğu bir dünyada ister istemez trafik ve çevre sorunları meydana gelmektedir.

O kadar çok araç var ki trafikte özellikle akşam saatlerinde, iş çıkışlarında veya sabah işe gidilirken büyük sıkıntılar çekilmekte. Ancak bu araçlara baktığımızda hep birer ikişer kişinin yolculuk ettiğini görürüz. Oysa ki bu kişiler ulaşımda toplu taşıma araçlarını kullansa trafikten bir çok araç eksilebilir. Yada aynı noktaya gidecek kişiler tek bir otomobil kullansa yine iyi bir çözüm sağlanabilir.

Ekonomik olarak gelişen ve zenginleşen bir ülkede yaşıyor olmalıyız ki herkesin hususi bir aracı var. Hatta bazı evlerde bir kaç otomobil olduğunu görüyoruz. Elbette ki teknolojiden ve ulaşımdaki kolaylıklardan yararlanmalıyız fakat farkında olmadan çevremizi kirletiyoruz. Trafikte bulunan her aracın egzozundan çıkan gazlar atmosfere karışarak doğaya zarar veriyor.
toplu taşıma
Bu gazlar zamanla bulutlarda birikerek küresel ısınmaya neden oluyor. Küresel ısınma nedeniyle doğamızda birçok afet görülmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre küresel ısınmanın en temel kaynaklarından birisi sanayi, bir diğeri de otomobiller.

Konumuza dönecek olursak atmosferde biriken egzoz gazları yağmur damlaları ile birlikte zehir olarak çevremize yağıyor. Dünyadaki yeşil alanların her geçen gün azaldığını hepimiz biliyoruz. Bunun en temel nedeni ise biz insanlarız. Bu nedenle toplu taşıma araçlarını tercih ederek bu yok olmayı büyük ölçüde engelleyebiliriz.

Ülke ekonomisi açısında değerlendirecek olursak toplu taşıma araçlarının önemi bir kat daha artmaktadır. Enerji bakımından dışa bağımlı bir ülke olduğumuz için petrol ürünleri diğer ülkelerden almaktayız. Trafikte bulunan milyonlarca otomobil bu petroller ile çalışmaktadır. Bu nedenle ülkemiz dış ülkelere büyük miktarlarda ödeme yapmaktadır.

Ekonomik olarak büyük kayıplar yaşamamızın nedeni trafikte birçok aracın bulunmasıdır. Oysa ki gideceğimiz yere toplu taşıma araçları ile gitsek binlerce araç trafikten eksilir ve böylece yakıt tüketimi azalır. Bir araç ile yüzlerce kişi yolculuk edebilir. Örneğin İstanbulda metrobüslerde yolculuk eden herkesin otomobil ile işe gittiğini düşünürseniz trafiğe ne kadar çok araç katılacağını tahmin edebiliriz.

Toplu taşıma araçlarından faydalanmamak ve onları kullanmamak bizler için büyük bir kayıptır. Hem kendi bütçemize hemde ülke ekonomisine zararlıdır.

Sonuç olarak toplu taşıma araçlarından şu nedenlerle faydalanmamız gerekir;

  • Gelecek nesillere yaşanabilir temiz bir dünya bırakmak ve çevremizi korumak için
  • Hususi araçlarda harcadığımız yakıtın dış ülkelerden alındığını bilerek ülke ekonomimizi ve kendi bütçemizi korumak için
  • Trafikteki araç sayısının azalması ve daha çabuk ulaşım için toplu taşıma araçlarını kullanmamız gerekir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.